Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

Kadınların en büyük geçiş dönemlerinden birisi de hiç şüphe yok ki menopoz dönemi. İnsan hayatının milatları arasında önemli bir yeri olduğunu söylemek kadınların yaşamında yeni bir sürecin başlangıcı olduğunu söylemek abartı olmaz.

Menopoz en basit ifadesiyle kadınların adetten kesildiği ve artık adet görmediği döneme verilen isim. Bir diğer ifade ile ise yumurtlama döneminin kesildiği, artık doğurganlık döneminin bittiği yani bedensel olarak anne olamayacağı bir süreç.

Ağırlıklı olarak ellili yaşlarda kadınların Ülkemizde menopoza girdiği bilinmekle beraber, kadınlara dair yapılan bir ameliyat ( yumurtalık ameliyatı, kanser, rahimde oluşan kist vb.) nedeniyle ya da çok ender de olsa bedensel olarak daha erken de kadınlar bu sürece girebiliyor.

Menopoz

Menopoz

Nasıl Anlaşılır?

Şunu baştan hemen söylemek gerekir ki, belli bir yaşa geldikten sonra bir süre adet görülmediğinde bunun hemen menopoz durumu olduğunu söylemek olası değil.

Kişi eğer uzun bir süredir adet görmüyor ise mutlaka bir uzman kadın doğum hastalıkları doktoruna giderek menopoz olup, olmadığını araştırmalı.

Bu konuda yapılan bir takım testler var. En sağlıklı sonucu veren ise jinekologların yaptığı FSH hormon testi. Bu test kesin sonuçları ortaya koyan bir test.

Bunun dışında eğer yaşınız elli civarında ise adet düzensizlikleri, aşırı ter basması gibi durumlar varsa mutlaka bir doktora giderek sorunun ne olduğunu araştırmalısınız. Doktorun vereceği karara göre de yolunuza devam etmelisiniz.

4

Yorum Yok

Write a response