Desenli Boya Nedir

Desenli Boya Nedir

Evlerinde dekorasyon yeniliğine gitmek isteyen insanların yaşam alanlarında en sık yaptığı yenilik boya olmuştur. Boya işlemi ev dekorasyonunda farklılık yarattığı gibi, kirliliğinde ortadan kalkmasını sağlar. Geçmiş yıllarda düz renkte yapılan boya işlemi gelişen teknoloji ile birlikte desenli bir hal kazanmıştır. Desenli boya evinizin havasına ayrıcalık katar. Desenli boya uygulamasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikli olarak boya rengi tercihi özenle yapılmalıdır.

Desenli boya uygulamalarında genel olarak iki renk tercihi yapılır. Yani her iki renkte birbirinin fonu olur. Yapılacak boyama işleminde taban rengi için seçilecek boya rengi açık renkte olmalıdır. Desen için seçilecek renk ise daha koyu olur. Bu durum renkte uyum sağlanmasını sağlar. Uygulama için hazırlanacak boyanın kıvamı çok önemlidir. Boya işleminde kuruma esası dikkate alınmalıdır.

desenli boya çeşidi

desenli boya çeşidi

Desenli Boya Yapma Şekilleri

Ortalama boyanın kuruma süresi 5-8 saat arasında değişir. Desenli boyanın duvara uygulamasında boyacıların kullanmış olduğu iki teknik var. Bunlardan birincisi kelebek rulo ya da poşet rulo olurken, bir diğer yöntem ise desenli rulo aparatı seçmektir. Kelebek rulo, yapı olarak görüntü olarak normal bir boya rulosunun üzerine silikon parçaların yerleştirilmesi ile yapılır.

Kullanımı çok yaygın olan bu fırçalara hırdavat dükkanlarının birçoğunda sahip olabilirsiniz. Uygulamada boyanın batırılması, uygulama şekli boyanın duvar nasıl görüneceğinin temek nedeni olmuştur. Desenli rulo aparatı ise hem boyacı hem de evde boya yapmak isteyen insanların imdadına yetişen bir üründür.

5

Yorum Yok

Write a response