Evolocumap

Kötü kolesterolü önleyen, kalp krizi riskini azaltan ilaç

27 bin hastayla yapılan bir deneyde, Evolocumab adlı ilacı alanların düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol düzeylerinde düşüş görüldüğü ortaya çıktı. Bu yeni ilacın iğnesini olan hastalar, kolesterollerinde sadece lipit düşürücü ilaçlarla ulaşılandan daha fazla düşüş gördüler.

Yeni ilaç kötü kolesterolü % 60 oranında önlüyor

27 bin hastanın katıldığı uluslararası bir deney, Evolocumab adlı ilacı alan hastaların kötü kolesterol düzeylerinin ortalama % 60 düştüğünü gösterdi. Deneye katılan hastalar, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolü düşürmek için lipit düşürücü ilaçlar alıyorlardı. Ayrıca, plasebo alanlardan daha az kalp krizi ya da felç geçirme riskleri ortaya çıktı. Bu deneyle, ilacı iki yıl boyunca alan her 74 kişiden birinde bir kalp krizi ya da felcin önlendiği görüldü.

repatha® evolocumap

repatha® evolocumap

Bu çalışmanın Birleşik Krallık’taki bölümünü yürüten Prof. Peter Sever diyor ki: “Yirmi yıl önce yayınlanan ilk lipit düşürücü ilaç deneyinden bu yana en önemli kolesterol düşüme deneylerinden biri oldu bu. Elde ettiğimiz sonuçlar, bu etkili ilaç sınıfının kolesterolü çarpıcı bir şekilde azaltabileceğini ve kalp krizi ve felç riski altındaki birçok insana büyük yarar sağlayacağını düşündürüyor.”

Birleşik krallıkta kalp krizi neden olan kalp hastalıklarıyla yaşayan yaklaşık olarak 2.3 milyon kişi bulunuyor. Atar damarlarda biriken yağlı maddeler kanın kalbe gitmesini zorlaştırıyor ve ülkede her yılda 73 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine bu neden oluyor.

4

Yorum Yok

Write a response