Evlerimizin Özgür Ruhu Balkonlar

Evlerimizin Özgür Ruhu Balkonlar

Birçoğumuz şehrin gürültüsünden tozundan dumanından uzaklaşıp huzur bulabileceği yeşillikler içinde rengârenk çiçeklerin olduğu büyük dinlenme alanları hayal ediyor. Fakat günümüzde çarpık kentleşme ve maddi kısıtlamalardan dolayı büyük bahçelere sahip olamamakta evimizin ufak gördüğümüz ancak bizim için aslında en büyük kaçış odası olabilecek balkonlarımız imdadımıza yetişiyor. Şehrin gürültüsünü engelleme imkanını sağlamasa bile yapacağımız ufak değişikliklerle kendimize ait muhteşem bir dinlenme mekanı yapabiliriz. Büyük boy saksılarda meyve, sebze yetiştiriciliğinden tutunda hamak kurup salıncak bile yapabiliriz bunlar için sadece kendi zevklerimizi birleştirerek ufak bir maliyetle bu alanları oluşturabiliriz. Bunlar için ufak fikirlerle bu yazıma devam etmek istiyorum.

Büyük Hayaller Ufak Dokunuşlar

Öncelikle insana huzur veren, baktıkça dinlendiren bitkilere değinmek istiyorum. Balkonunuza yerleştireceğiniz küçüklü büyüklü saksılara çiçekler dikebilir, sevdiğiniz meyve veya sebzelerin fidelerini ekip hem balkonunuzu renklendirip hem de bu ürünleri dalından canlı toplayabilirsiniz. Alanım küçük, balkonum dar gibi bahaneleri kabul etmiyoruz balkon zeminini işgal etmeden duvara asılabilen dekoratif saksılar işinize yarayacaktır duvardaki sade görünümü alıp hem tablo görevi görecek hemde alandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Balkon Dekorasyonu

Balkon Dekorasyonu

İkinci bir fikir ise balkonunuzu yaz kış kullanabilmeniz için hareket eden cam çerçevelerle balkonunuzu kapatmanız olacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken ise işini doğru yapan camcılarla görüşmeniz olacaktır çünkü arası açık yapılan bu yapılan kış aylarında hava akımı sağlayarak balkonunuzun soğuk olmasına sebep olacaktır. Kışın soğuktan korumak için cam çerçeve yaptırdık peki yazın ne yapacağım derseniz dekoratif şemsiyeler ve tenteler imdadınıza yetişecektir.

Gelelim sizin rahatınıza balkonlarınıza mobilya seçerken en rahat ve temizliği kolay olan mobilyalardan seçmelisiniz çünkü orası sizin dinlenme alnınız beklide saatlerce vakit geçireceksiniz koltuk sandalye tarzı mobilyalardan ziyade puf tarzı ve hatta gerekirse dinleme koltuğu tarında mobilyalar seçmelisiniz. Bu mobilyalarda gerekirse kitap okuyup kahvenizi yudumlayabileceğiniz rahatlıkta olmalı. Zevkinize göre mobilya almayıp yer yastıklarıyla balkonunuzu şenlendirebilirsiniz alanınıza göre bu yer yastıkların önüne bakır tepsili bir sehpa ile hem otantik bir ortam oluşturup hem de masraftan kaçabilirsiniz.

Balkonunuzu daha geniş göstermek için ise boş olan duvarlardan birine ayna takarak genellikle salonlarda uygulanan hileyi uygulayabilirsiniz.

Gelelim aydınlatmaya aydınlatma olarak küçük lambalar ve led lambalardan yararlanabileceğiniz gibi dekoratif olan ve çok hoş bir hava katan fenerleri unutmamanızı tavsiye ederim. Ufak bir hatırlatma evde yaramaz bir evcil hayvanınız yoksa mumlarda aydınlatma için harika bir fikir olabilir.

7

Yorum Yok

Write a response