hava kirliliği

Hava Kirliliği Nedir? Neden Olur?

Hava kirliliği tüm Dünya’nın çok önemli problemleri arasında yer alıyor. Bu sebeple de ülkeler konu ile alakalı sürekli çalışmalar yapmaktadır. Peki, hava kirliliği nedir ve nasıl oluşur?

Hava kirliliği tüm dünyayı olumsuz şekilde etkilemeye devam etmektedir. Pek çok canlı bu nedenle ölmekte ya da nesillerinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sebeple bu problemin ciddiye alınması ve farkındalık oluşturulması çok önemlidir.

Hava Kirliliği Nedir?

Atmosferde toz, duman, koku, gaz ve saf olmayan su buharı şeklinde yer alan kirleticilerin, insanlar ve canlıların sağlığını olumsuz şekilde etkileyecek veya maddi zararlar meydana getirecek miktarda yükselmesi, “Hava Kirliliği” olarak tanımlanmaktadır. İnsanların çeşitli hareketleri sonucunda meydana gelen üretim ve tüketim aktiviteleri esnasında ortaya çıkan atıklarla hava tabakası kirlenerek, yeryüzündeki canlı yaşamı olumsuz olarak etkilenmektedir. Havayı kirleten maddelerin sınır değerleri, her ülkenin bununla ilgili kuruluşları tarafından yönetmeliklerle oluşturulur.

Hava Kirliliği Neden Olur?

Hava kirliliği insan ve hayvanların yaşamlarını olumsuz bir şekilde etkiler. Bu nedenle de önüne geçilmesi oldukça önemlidir. Hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde insan ve hayvanların yaşaması gittikçe zorlaşır. Başta solunum yolu problemleri olmak üzere pek çok sağlık problemi ortaya çıkabilmektedir.

Hava kirliliklerinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunların başlıca sebepleri arasında ise teknolojinin ilerlemesi ile otomobillerin hayatımızda yer etmesi ve sanayi kuruluşları yer almaktadır. Kullanmış olduğumuz otomobillerin egzoz gazları, sanayi kuruluşlarının bacalarından çevreye yayılan zararlı dumanlar, kırsal kesimlerde yakıt olarak kullanılan fosil yakıtlar nedeni ile hava kirlilikleri meydana gelir.

Hava kirliliğinin yüksek olduğu alanlarda insanlar ve hayvanlar olumsuz olarak etkilenir. Genelde bu bölgelerde insanlarda solunum yolu rahatsızlıkları sıkça görülür. Hava kirliliklerinden en çok akciğerler olumsuz şekilde etkilenir. Akciğer kanseri, KOAH, alt solunum yolu rahatsızlıkları hava kirliliği nedeni ile oluşmaktadır.

Hava Kirliliğinin Sonuçları Nelerdir?

Solunum yolu rahatsızlıklarının artmasına sebep olan hava kirliliği, özellikle astım ve alerjisi olan insanları daha çok etkilemekte, astım atakları sıklığını artırmaktadır.

Hava yolu ile taşınan zararlı maddelerin; kan hücrelerinin gelişimini olumsuz yönde etkilemesi, kan ve idrarda birikerek sağlığı olumsuz etkilemesi, kimi partiküllerin kandaki hemoglobin ile birleşip oksijen taşınmasını engellemesi tıbben dile getirilen en önemli olumsuzluklardır.

Kan üzerindeki kötü etkileri dışında üst solunum yollarındaki ve akciğerlerdeki çeşitli rahatsızlıkların temelinde de hava kirliliğinin sebeplerini sıklıkla görmekteyiz.

Hava kirliliğinin en önemli sebebi insandır. İnsanların yaşama şartlarının değişmesi ile hava kirlilikleri artmıştır. Fakat yine bu kirlilikten en çok insanlar etkileniyor. Bu nedenle de gerekli önlemlerin alınması önemlidir.

11

Yorum Yok

Write a response