tarım

Tarım İlaç Kalıntılarından Kurtulmanın Yolları

Sebze ve meyve üreticiler ürünlere zarar gelmeden büyümeleri için çeşitli tarım ilaçlarını kullanırlar. Kullanılan bu tarım ilaçları ise insan sağlığı için olumsuz etki yaratır. Hormonal bozukluklardan da çeşitli kan hastalıklarına kadar geniş bir hastalık sebebine sahip olan bu kalıntılar aynı zamanda gelişim çağında olan çocuklarda da dikkat bozukluğu ya da hiper aktiviteye sebep olabiliyor.

tarım

tarım

Sebze ve meyvelerde yer alan ve bazen de ölümcül olabilen bu kalıntılar hemen hastalık yaratmayarak uzun vadede hastalıklara sebep oluyor. Su ile yıkamak ya da sirkeli suda bir süre bekletmek birçok kişinin yaptığı bir uygulama olup bu uygulamalar tarımsal ilaç kalıntılarının yok edilmesi için maalesef yeterli değildir. Özellikle sağlık açısından yüksek olan oranda uygulanan tarım ilaçlarında hiçbir etki yaratmaz. Doğal olarak yetiştirilen sebze ve meyvelerin tüketilmesi her ne kadar önerilse de özellikle pahalı olmaları ve ulaşılmasının da çok kolay olmaması sebebi ile diğer bir uygulama yöntemi ile başvurabilirsiniz.

tarım ilacı

tarım ilacı

Evde Hazırlanan Doğal Çözüm

Evinizde kolaylıkla yapacağınız karışım ile kalıntılardan kurtulabilirsiniz. Bir sprey şişesi içini bir yemek kaşığı kadar limon ya da greyfurt suyu, 1 su bardağı su ve aynı oranda sirke koyup içine bir tatlı kaşığı karbonat koyup karıştırın. Sebze ve meyve üstüne sıkıp 15 dakika beklettikten sonra yıkayın. Yeşil yapraklılarda kap içinde yapmanız önerilir.

5

Yorum Yok

Write a response