hentbol nasıl oynanır

Hentbol Nasıl Oynanır?

Hentbol maalesef birçok ülkede spor dalları arasında ilk sırada yer almıyor. Ülkemiz de bunlardan bir tanesi. Birçok kişi spor dendiğinde akla ilk olarak futbolu getiriyor. Basketbol ve voleybol gibi sporlar da hentbolun önünde. Ancak hentbol takip etmeye başlayan kişiler aslında bu oyunun ne kadar keyifli bir spor olduğunu görecektir. Bunun için hentbol nasıl oynanır sorusunun yanıtını almak gerekli.

hentbol nasıl oynanır

Hentbol Kaç Kişi İle Oynanıyor?

Hentbol ilk oynanmaya başladığında her takımın 11 kişiden oluştuğu bir spor dalıydı. Ancak bu kurallar çerçevesinde futbolun elle oynana haline dönüşen spor insanların ilgisini çekmemeye başladı. Sonrasında yapılan düzenlemeler ile birlikte oyuncu sayısı yediye düşürüldü.

Hentbol takımlarının her biri 7 kişi ile sahada olabiliyor. 1 kişi kaleci olarak görev alırken kalan 6 kişi oyuncu rolüyle sahada olmak zorunda. Her iki takımın da aynı düzenle sahaya çıktığı düşünüldüğünde sahada toplam 14 hentbol oyuncusu bulunuyor.

Her iki takım da kenarda 5 oyuncuyu yedek soyundurma hakkına sahip. Bu da takımların 12 kişiden oluşmasına anlamına geliyor. Birçok takım genelde sözleşmeli oyuncularının sayısını 12’den fazla tutuyor. Çünkü olası bir sakatlık ya da ceza durumlarında dezavantajların ortaya çıkması istenmemekte.

Hentbolda Topla Oyun Kuralları Neler?

Hentbolda amaç topu karşı tarafında kalesine sokabilmek ya da doğru tabirle gol atmaktır. Hentbol nasıl oynanır sorusuna insanlar elle gol atarak cevabını verebilirler. Ancak aslında kurallar o kadar da basit değil.

Hentbolda bir oyuncunun topla birlikteyken maksimum 3 adım atması gerekmektedir. Üçüncü adımda topu elinden çıkarmazsa top rakibe geçer. Bu sebeple de oyuncular çok büyük hareketler yapmadan paslaşma yoluna gideceklerdir.

Ayrıca top herhangi bir oyuncunun elinde 3 saniyeden fazla kalamaz. Bu da oyunu çok daha zor bir hale getirmektedir. Genellikle takımlar uygun açı ve fırsatı bulana kadar topu aralarında pasla çevirip sonrasında şut çekerek gol atmayı amaçlarlar. Ayak ya da diz ile topa dokunmak yasaktır ve 2 dakika cezası bulunur.

Hentbolda Gol ve Kalecilik

İnsanların hentbol nasıl oynanır sorusunun yanıtında gol tanımı çok önemlidir. Topun kale çizgisini geçmesi gol olarak tanımlanır ve takımı 1 sayı öne geçirir. Bütün hentbol oyuncularının amacı takım gol atmasını ve yememesini sağlamaktır. Zıplayarak çekilen şutlar çok daha sert gideceğinden gol olma ihtimali artar.

Kalecilik ise en kritik pozisyonlardan bir tanesidir. Gelen şutları çıkarmak için elin yanı sıra ayak ya da vücudun diğer uzuvları da kullanılabilir.

9

Yorum Yok

Write a response