doğum

Suda Doğum Nedir ve Yararları Nelerdir?

Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen suda doğum anneye rahatlama sağladığı gibi doğumu da kolaylaştırır. Anne daha az sancı ve acı duyar. Fransa’da ortaya çıkarak tüm dünyaya yayıldı. Suda yapılan doğum sırasında anne daha az ağrı hisseder. Diğer doğum türlerine göre daha avantajlıdır. Anne rahmine daha kolay yaklaşan bebeğin doğumu daha rahat olur. Suyun içinde anne gevşer. Suyun rahatlatıcı etkisi sayesinde doğum daha çabuk olur.

suda doğum

suda doğum

Suda Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Bebeğin geliş kanalları suyun etkisiyle gevşer. Suda yapılan doğumun en önemli özelliği vajinanın ağız kısmında yırtılma meydana gelmemesidir. Anne için büyük kolaylık sağlayan suda doğumun bebeğe de yararı bulunur. Dokuz ay boyunca su dolu haznede duran bebek, gözlerini yine su içinde açar. Bebek su içinde dünyaya geldiği için daha az ağlar. Suda doğum olayı için doktorunuza başvurmalısınız. Annede mantar ya da enfeksiyon durumu varsa bu tarz doğum önerilmez.

doğum

doğum

Suda doğum gerçekleştirmek için doktor ve sertifikalı ebenin yanınızda olması gerekir. Su sıcaklığı ise 37 dereceden yüksek olmamalı. Hastane havuzlarında gerekli hijyen ortamı bulunur. Doğum öncesi bol su tüketin. Su içinde doğum yapmanın bazı durumlarda tehlikesi bulunabilir. Yetersiz oksijen bulunduğu için bebekte beyin hasarı olabilir. Bebek su yutabilir ve elektrolit problemlerine neden olabilir. Suda gerekli hijyen ortamı yoksa ciddi enfeksiyon kapılabilir.

9

Yorum Yok

Write a response