gebelikte sigara

Gebelikte Sigara İçtiğinde Ne Olur?

Sigara içilmesinin yol açtığı hasarın çoğu, yıllarca ya da on yıllar boyunca ortaya çıkmadığı için, sigara içenlere alışkanlıklarından vazgeçmelerini zorlaştırıyor. Bununla birlikte, gebe bir kadın sigara içtiğinde, tütünün içinde bulunan nikotin ve diğer bileşikler, gelişmekte olan çocuğun sağlığına anında ve uzun süreli tehdit oluşturur. Bu tehlikeler; düşük yapma riski, ‘Ani Bebek Ölüm Sendromu (SIDS)’ riski, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, zihinsel ve davranışsal anomaliler şeklinde görülebilir. İronik olarak, sigara bir kadının eninde sonunda hamile kalma ihtimalini azaltır.

gebelikte sigara

gebelikte sigara

Gebelikte Sigaranın Fetüs Üzerindeki Biyokimyasal Etkisi

Vücudumuz,  inanılmaz derecede senkronize bir biyokimyasal mekanizmadır. Gebelikte durum daha da hassas bir düzeydedir ve emin olun anne adayı bir sigara içtiğinde bile nöronlar bunu görürler.

Beynin gelişimi sırasında, kendi reseptörü aracılığıyla hareket eden her bir nörotransmitter bir nörona bölünmeyi başlatma, durdurma, ayırt etme, diğer hücrelerle bağlantı kurma ve hatta ölmesini söyleyebilir. Nöronların, nörotransmitter uyarısını nasıl yorumladığı, oluştuğu içeriğe bağlıdır. Yanlış zamanda bir sinyal beynin tüm bölgelerine yanlış aktarılabilir.

sigara içmek

sigara içmek

Nikotin, kolinerjik reseptörlere bağlandığı için onları asetilkolin gibi uyarabilir, ancak asetilkolinden farklı olarak, nikotin dâhili olarak düzenlenmez. Beyin gelişme sırasında ortaya çıkan nikotin maruziyeti, beyin bölgesinde nöron sayısını azaltabilir veya nöron sinyali şeklini değiştirebilir. Nihayetinde gelişmekte olan fetüs üzerinde kalıcı hasarlar meydana getirir.

Bu sonuçlardan hiçbiri duymak isteyeceğiniz şeyler değil ise sigaradan hemen vazgeçin!

10

Yorum Yok

Write a response