Aromaterapi Masajı ve Masajda Kullanılan Yağlar

Aromaterapi Masajı ve Masajda Kullanılan Yağlar

Aromaterapi Masajı bitki özlerinden elde edilerek hazırlanır. Masaj yağlarının kullanılması bireye sağlık ve güzellik kazandırır. Düşük tempoda ve hafif şiddetli hareketler eşliğinde Aromaterapi Masajı uygulanır. İnsan bedeninde rahatlatıcı, gevşetici, dinlendirici etki gösterir. Bu etkileri masajın karışımlı yağlar kullanılarak uygulanması sağlar. 

Aromaterapi Masajında Yararlanılan Yağlar

Masaj başlı başına rahatlamayı sağlayan, insan vücudu üzerinde olumlu etkilere sahip bir koruyucu sağlık yöntemidir. Masajla birlikte kullanılan aromatik yağlar ise vücudun bu etkileri daha hızlı hissetmesine olanak verir. Aromaterapi masajında kullanılan yağlar şöyle sıralanabilir:

Isırgan Yağı: Masaj sırasında tercih edilen ısırgan yağı romatizma ve bel sırt ağrısı gibi eklem ağrılarını hafifletme özelliğine sahiptir. Cilde sürülme yöntemiyle yapılan masaj sırasında kan dolaşımı hızlanır. Regl döneminde ağrıları ve şişkinlikleri hafifletmeye yardımcıdır. 

Kekik Yağı: Eklem ve kas ağrılarına iyi gelirken, kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Gaz giderir ve kokusunun keskinliğiyle nefes açıcı özelliğe sahiptir. Muhteşem bir uyarıcıdır.  Cildin sağlığına kavuşmasını sağlarken yara iyileştirici, ağrı kesici etkisi vardır. 

Bergamot Yağı: Tansiyon, kas gerginlikleri gibi sorunları düzenleyici etkisinin yanı sıra strese bağlı uyku bozukluklarında da rahatlatıcı özelliği vardır. Böbrek ve böbrek üstü bezi fonksiyonlarını düzenler, akne tedavisinde yardımcıdır. 

Biberiye: Vücudun ağrılı ve romatizmalı bölgelerine biberiye yağıyla masaj yapılması ağrıları dindirici özellik kazandırır. Uykusuzluğa neden olan stresi azaltırken, sinüzit gibi sorunlar yaşayanlarda ağrıları giderici etkisi vardır.

Defne Yağı: Kas ağrıları, baş ağrısı, romatizma, mantar gibi rahatsızlıklar üzerinde üstün rahatlatıcı etkisi vardır. Uyarıcı etkisi sayesinde yatıştırıcı özelliği vardır. Vücut direncini arttırarak kasları gevşetir, mikropları öldürür. Vücudu terleterek toksinlerin atılmasını sağlar. 

Frankincense: Kasları gevşetir, zihinsel ve ruhsal olarak rahatlama ve düzenleme sağlar. Bağ dokusunu güçlendirir. Soğuk algınlığından kaynaklı halsizliğin giderilmesinde yararlanılır. Antiseptik etkisi sayesinde cildi temizler. 

Fesleğen Yağı: Sinir sistemini uyarıcı ve güçlendirici yararı vardır. Sindirim sistemini rahatlatır, ishal, gaz gidericidir. Uykusuzluk, depresyon gibi sorunlarda sinirleri rahatlatır. Vücuda direnç kazandırır. 

Gül Yağı: Deriye canlılık vererek vücuttaki ağrıları, şişlik, sızı ve kabarcıkları giderir. Deriyi gerginleştirir ve sivilceleri giderici etkisi vardır. Sinirsel anlamda depresyonu engeller, önemli bir yatıştırıcıdır. 

7

Yorum Yok

Write a response