Koku Alma Duyusunu Geliştirme Yolları 

Koku Alma Duyusunu Geliştirme Yolları 

Kokladığınız nesnelerin kokusuna daha çok dikkat edin!

İnsanların sıklıkla kaslar hakkında kullanılmadığı durumda kaybedildiklerini söylediklerini duyarsınız. Aynı durum duyular için de söylenebilir. Duyularınızı daha çok kullandıkça, daha hassaslaştıklarını görürsünüz. Kokuları nasıl tarif edeceğinizi öğrenin! Kokladıklarınızla ilgili bir günlük bile tutabilirsiniz. Daha fazla pratik için, gözleriniz kapalıyken birisi yardımıyla nesneleri burnunuza götürün ve nesneleri tahmin edip edemediğinizi test edin.

Hangi kokuların size ne hissettirdiğini not edin!

Kokuyu algılayan sinirleriniz direkt olarak beyninizdeki kokuyu yorumlayan kısımla bağlantılıdır. Çalışmalara göre taze ekmek, hamur işleri ve fast food yiyeceklerin trafik kazalarının ihtimalini artırdıkları ve nane şekeri ve tarçın kokusunun motivasyonu artırdığı ve sürücülerde asabiyeti azalttığı, limon ve kahvenin zihin açıklığı ve yüksek konsantrasyon sağladığı bulunmuştur.

Aşırı mukus üretimine yol açan yiyeceklerden kaçının!

Hiç koku alma duyunuzun soğuk havada uzun süre kaldığınız zaman zayıfladığını ya da tamamen ortadan kaybolduğunu hissettiniz mi? Burundaki koku iletimini sağlayan hücrelerin zarlarındaki kan birikmesi sizin koku alma yeteneğinizi sonlandırabilir. Böyle durumlarda burun tıkanıklığı yapan besinlerden süt, peynir, yoğurt ve dondurma gibi uzak durmak size yardımcı olabilir.

Koku alma duyunuza zarar verebilecek ilaçlardan uzak durun!

Bazı soğuk algınlığı ilaçları sizin koku alma düzeyinizin minimuma inmesine neden olabilir. Sigara kullanımı da koku duyusunu engelleyebilir. Alkol tüketimi de koklama duyusunun düşmanlarından biridir. Kanınızdaki alkol düzeyi arttıkça koku alma duyunuz zayıflar.

Çinko içeren besinler tüketin!

 Zarar gören koku duyunuzla vücudunuzdaki çinko değerinin düşük olması arasında bir ilişki olabilir. Bunu önlemek için çinko zengini besinler tüketmeyi deneyin. Örneğin, fındık mercimek ve ay çekirdeği ve multivitamin takviyesi almak için doktorunuza danışın.

Egzersiz Yapın!

Koku duyusunun egzersiz ve spor yaptıktan sonra keskinleştiği çalışmalarla kanıtlanmıştır. İşte size fit kalmak için bir neden daha.

Yaşadığınız ortamı nemlendirin!

Havadaki artan nem seviyesi solunum yolunuzdaki nemin artmasına da neden olur. Bu da sizin koku alma duyunuzu geliştirir.

Kötü kokulara çok fazla maruz kalmayın!

Kötü kokulara çok uzun süre maruz kalmak burnunuzun koku hissinin zayıflamasına yol açar.

Uzun ve derin nefes almayın!

Bir kokuyu tanımaya çalışırken kısa ve derin olmayan bir şekilde nefes alın. Kedi ve köpekler bunun en iyi uygulayıcılarıdır ve müthiş koku alırlar. Bu yöntem sizin kokuyu tanıma yeteneğinizi artırır.

7

Yorum Yok

Write a response