Diyet Akşam Ne Yemeli?

Diyet Akşam Ne Yemeli?

Hem sağlık hem görünüş açısından zaman zaman diyet yapmakta, yediklerimize dikkat etmekte fayda vardır. Diyet yaptığımız zamanlarda öğünlerimizi iyi planlamalı, öğünlerin hem doyurucu hem de kilo vermemize yardımcı olmasına dikkat etmeliyiz. Diyet yaparken sabah ve öğlen öğünü daha doyurucu akşam yemeği daha hafif planlanmalıdır. Çünkü gece uykusunda vücudun bazal metabolizmasının yavaşlaması ve hatta durma noktasına gelmesi kaçınılmazdır.

Akşam Yemeğini Neden Hafif Yemeliyiz?

Akşam yemeği en dikkat etmemiz gereken öğünlerin başında gelir. Kilo alma, uyku problemleri, hazımsızlık gibi problemlerin başında akşam yemeğindeki seçimlerimiz çok etkilidir. Diyet akşam yemeği menüsü, bu sorunlarla başa çıkmanın yanı sıra kilo vermemizi de çok etkileyecek ve hem psikolojik hem fizyolojik olarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacaktır Akşam yemeklerini gecenin ilerleyen saatlerinde yememek veya kalorisi düşük hafif yiyecekleri tercih etmek vücudu rahatlatan, kendimizi rahat hissettiren bir yöntemdir. Vücudumuz alınan besinlerini sindirmek için olması gerekenden fazla enerji harcamadığı için vücutta salgılanan hormonlar düzene girer. Bu tarz bir akşam yemeği öğününden sonra vücudumuzdaki büyüme hormonu miktarında artış gözlemlenir. Bu hormon vücudumuzda yağ yakmayı sağlayan ve kas oluşumuna arttırması nedeniyle diyet yapanlar için çok önemli bir faktördür.

​​Diyet Yaparken Akşam Ne Yemeli?

Diyet sırasında akşam öğünü planı yaparken hem sağlıklı hem yerken bizi sıkmayacak, diyetin devamlılığını sağlayabilecek hem de gece bizi rahatsız etmeyecek besinler tercih etmeliyiz. Yağ oranı az beslenmek gece daha rahat bir uyku uyumamızı da sağlayacaktır. Protein bakımından zengin yağ  bakımından düşük olan tavuk iyi bir tercih olacaktır. Yanına bol yeşillikli bir salata ile güzel bir öğün oluşturabilirsiniz. Haşlanmış veya ızgarasını tercih edebileceğiniz tavuğun özellikle az yağlı olan göğüs kısmını tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ızgara veya fırında pişirilmiş balık ve salata ile hafif ve sağlıklı bir öğün oluşturabilirsiniz.

Akşam Yemeğinden Sonra Atıştırmalıklara Dikkat!

Sağlık ve hafif bir diyet akşam öğünü sonrası tv keyfi yaparken alınan kalorilere dikkat! Genellikle bir şeyler atıştırırken aldığımız kalorinin farkına varamayabiliriz. Gece televizyon, film keyfi yaparken cips, patlamış mısır benzeri kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durmalıyız. Akşam yemeği sonrası yeme ataklarını şekersiz bitki çayları veya kremasız kahvelerle atlatmayı denemeliyiz. Eğer akşam yemeği ile yatma saatimiz arasında uzun bir süre var ise ve dayanamıyor mutlaka bir şeyler yeme isteği hissediyor isek gece boyunca sindirimimize yardımcı olacak besinleri seçmemiz sağlığımız ve diyetimiz için iyi sonuçlar doğuracaktır. Bir bardak yağsız süt veya bir kase yoğurt bu noktada kurtarıcımız olacaktır. Bunun yanında şeker oranı düşük meyvelerin aşırıya kaçmamak kaydıyla akşam ara öğünü olarak tavsiye edilebilir.

YATMADAN ÖNCE TÜKETİLEBİLECEK BESİNLER

Yatmadan önce tüketeceğimiz bir bardak süt sanılanın aksine sizin için zararlı değil hatta diyetiniz için faydalı olacaktır. Sütün içine ekleyeceğiniz birer çay kaşığı zencefil zerdeçal ve tarçınla hem tatlı ihtiyacınızı köreltebilir hem de yağ yakımına destek olabilirsiniz.

4

Yorum Yok

Write a response