takma tırnak

Takma Tırnaklar Sağlıklı mı?

Akrilik, yapay tırnaklar mükemmel bir tırnak görünümü arayan hemen herkes için uygundur. Doğal tırnaklarınızda yapılan bir manikürden farklı olarak, yapay tırnaklar, çatlamayacak veya kabuğu soyulmayacak bir kozmetik donanımdır. Her ay tırnağınızın uzamasını beklemek için sabırsızlanırsanız, anında uzun, iyi şekilli tırnaklara sahip olabilirsiniz. Yapay tırnak sağlığınız için kötü değildir, ancak risk içerebilirler.

Takma Tırnak Kullanmanın Riskleri Nelerdir?

Salon manikürleri, sağlıksız koşullardan kaynaklanan staf enfeksiyonlarından, potansiyel olarak melanom dışı cilt kanseri geliştirme riskine kadar, istenmeyen bazı yan etkilere neden olabilir. Akrilik tırnaklar uygulandığında doğal tırnak ile yapay arasında kalan ekstra alan, bakteri ve mantar için açık bir kapıdır.

takma tırnak zararlımı

takma tırnak zararlımı

Uygulamadan önce düzgünce temizlenmemiş ve dezenfekte edilmemiş doğal tırnaklarınızdan ayrılmaya başlayan veya parçalanmaya başlamış, hatta çok uzun ya da yeterince esnek olmayan tırnaklar, bakteri veya mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Doğal tırnaklar daha kalın ve renksiz hale gelir ve enfeksiyon belirtisi olarak pürüzlü veya bombeleşmiş görünebilir. Tırnak yapıştırma işlemi de tırnak çevresindeki cilde zarar verebilir ve enfeksiyon geliştirme riskinizi artırabilir.

Eğer mantar enfeksiyonları geçmişiniz varsa, başka bir hastalık geliştirme riski de yüksektir. Ayrıca, kemoterapi görenler, romatoid artrit, lupus ve anemi gibi otoimmün bir hastalıktan veya bazı ilaç türlerinden bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda enfeksiyonlar daha yaygındır

Bazen mantar veya bakteriler değil, ürünlerin kendileri bir probleme neden olabilir; kimi insanların yapay tırnaklara veya uygulama sırasında kullanılan yapışkanlara karşı alerjik bir reaksiyonu olabilir. Yapay tırnaklarda kullanılan akrilik polimerler, çoğunlukla etil metakrilat monomer, güvenilirdir, ancak bazı insanlar için cilt ile metakrilatlar teması; şiş, kırmızı ve acı verici bir alerjiye neden olabilir.

4

Yorum Yok

Write a response