su

Su İsrafını Önlemenin Yolları

Dünyada en kıymetli doğal kaynakların başında su gelir. Su tüketimi hayatımızın her yerinde yer alan doğal kaynaktır. Nitekim su insan hayatını için çok önemlidir. Bu önemin farkında olmak için su tüketimini dikkatli yapmak gerekir. Dünyada birçok ülke su konusunda ciddi problem yaşamaktadır. Dünyada su konusunda yaşanan temel problemlerin başında su israfı gelir. Oluşan bu su israfına engel olmak için alınacak küçük tedbirler su israfının önlenmesini sağlayacaktır. İnsanlar su ihtiyaçlarını çeşmelerden karşılamaktadır.

Bu nedenle su tüketimin ayarlanmasında çeşmenin sızdırmaması gerekir. Su kullanımından sonra mutlak olarak çeşme kapatılmalıdır. İnsanların su israfını yaşadığı temel yerlerden birisi tıraş durumu olmuştur. Tıraş olurken, su uygun miktarda kullanılmalıdır. Kesinlikle su açık bırakılmamalı ve su kaybı olmamalıdır.

Çeşmeler Kontrol Edilmeli

Tıraş dışından ağız bakımında su tüketimi uygun seviyede olmalıdır. Diş fırçalama işleminde da macuna gerekli su miktarı alınmalıdır. Mutfakta kullanılan beyaz eşyalarda makinin dolması beklenmelidir. Evlerde su tüketiminin en sık yaşandığı durumlardan kişinin evde bulaşık yıkaması durumudur.

Gerek deterjan gerekse de durulma işleminde gerek su kullanımından kaçınmak gerekir. Bu nedenle evinde bulaşık makinesi bulunan insanlar kesinlikle makinelerinin dolmasını beklemeli daha sonra makineyi çalıştırmalıdır. İnsanlar evlerinde su tüketimini en fazla yaptığı dönemlerden birisi yaz aylarında balkonların yakınmasıdır. Bol su kullanmak yerine silme işleminin yapılması su israfının engelleyecektir. Çocuklu evlerde çocukların çeşmeyi açıp kapaması kontrol edilmelidir.

5

Yorum Yok

Write a response