migren

Migrenin Oluşmasının Sebepleri

Migren sadece şiddetli baş ağrısı değil aynı zamanda bu şiddetli baş ağrısının yanında kusma, koku hassasiyeti, ışık hassasiyeti ve ses hassasiyeti gibi durumların da gerçekleşmesine neden olur.

Migrenin Sebepleri

Stresli yaşam birçok rahatsızlığa sebep olduğu gibi migrenin oluşumunda da oldukça büyük bir rol oynuyor. Stresli bir okul, çalıma ve özel hayatı olan kişilerin sık sık migren atağı geçirdiği görülür.

Uyku düzensizliği, az ya da çok uyuma, uyunması gereken saatlerde uyanık olma gibi durumlarda vücut yorgun düşer ve migren atakları sık sık yaşanır.

Beslenme düzeninizdeki dengesizlik migreni oldukça tetikleyen bir olgudur. Gün içerisinde tükettiğiniz gıdalar migreninizi tetikliyor. Fazla yağlı, şekerli, baharatlı gıdalar ve alkol tüketimi migren atağı geçirmenize sebep olabiliyor.  Uzun süreli aç kalmak ve yeterli su tüketmemek de yine migren ataklarınızın oluşmasında oldukça etkili.

Kadınlarda görülen hormonal değişimler de migrenin oluşum sebeplerindendir. Adet döneminde ve hamilelik döneminde hormonal değişimler yaşayan kadınlar bu süreçte daha sık migren atakları geçirebilirler.

Uzun süre bilgisayar ve telefon başında kalmak, farklı bir ilaç kullanmaya başlamak, Hayatınızdaki alışkanlıklarınızın birden bire değişmesi, yoğun tempolu bir diyete girmek, başa alınan darbeler ve yoğun kokuya maruz kalmak a migrene sebep olabiliyor. Hareketsiz yaşam, spor yapmamak, aşırı derecede kafein tüketimi, sigara tüketimi, uzun süre yüksek sese ve kalabalığa maruz kalmak da migrenin oluşum nedenlerindendir.

4

Yorum Yok

Write a response