heykeltıraş nedir

Heykeltıraş nedir?

Heykeltıraş nedir sorusu sanata ilgisi olan birçok kişi tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. En basit tanımı ile kullanılması gereken maddeleri gerekli teknik bilgi ve aletler yardımı ile işleyerek heykel ya da anıt gibi farklı biçimlerde sanat eseri meydana getirmektir. Heykeltıraş olarak sanat icra etmek isteyen kişiler lisans eğitimi almalıdır.

Heykeltıraş olmak isteyen kişilerde bulunması gereken özellikler?

Heykeltraş nedir sorusuna cevap arayan ve bu konuyla ilgilenen insanların araştırması gereken diğer bir nokta ise heykeltıraş olmak isteyen kişilerde bulunması gereken özelliklerdir. Bir sanat dalı olması nedeni ile bu konuda bireylerin bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerin başında kişilerin parmak ve ellerini usta bir şekilde kullanması gelmektedir. Heykeltıraş ile ilgilenmek isteyen kişiler sanata ilgi duymalı ve bu konu için gerekli olan tüm teknik bilgiye sahip olması gerekmektedir. Yaratıcılık sanat için oldukça önemli bir özelliktir. Tasarım yeteneğine sahip olan ve yaratıcılığı ile bu yeteneğini birleştiren bireyler çok daha iyi işler ortaya koymaktadır. Heykeltıraş olmak isteyen bireylerin ayrıca şekiller arasındaki ilişkileri ve boşlukta bu cisimlerin durumlarını görebilen kişiler olması gerekmektedir.

heykeltıraş nedir

Heykeltıraşın görevleri nelerdir?

Heykeltraş mesleğinin ana amacı heykeller yapmaktır. Bunu için birkaç işi bulunmaktadır. Heykel yapmak isteyen heykeltıraşın ilk görevi kullanılacak ana malzemeyi seçmektir. Daha sonra ise kafasında tasarladığı eseri balmumu, çamur ya da alcı yardımı ile taslak hale getirmektir. Daha sonra ise uygun aletleri kullanarak ana malzemeye istenilen yönde şekiller vermek ve oyma işlemlerini yapmaktır. Kullandığı malzemenin niteliğine göre esere ekleme, kalıplama ve kaynak gibi daha farklı yöntemlerle eklemeler yapmak. Eserin tam olarak noktalanması için farklı farklı maddeleri kullanarak parlaklık vermek ve son noktası konulan bu eserleri galeri ya da müze gibi ortamlarda teşhir etmek.

Heykeltıraşların çalışma alanları nelerdir?

Heykeltraş nedir sorusunu soran kişiler bu kişilerin çalışma alanlarını da sıklıkla sormaktadır. Bu kişiler kendi alanlarında dilediği gibi işini yapıp sanatını konuşturma imkânına sahiptir. Bunun yanı sıra diğer çalışma alanlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz. Heykeltıraş olan kişiler Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğüne bağlı olan kurumlarda çalışabilmektedirler. Bunun yanı sıra üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinde bulunan heykaltraş bölümünde öğretim üyesi olarak ders verebilirler. Diğer bir çalışma alanı ise özel galerilerde sanat danışmanlığıdır. Bunlardan farklı olarak belirli kurumlarda da çalışma imkânı yakalanabilir.

8

Yorum Yok

Write a response