Diyet İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Diyet İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Beslenme programları için hangi bölümden randevu alınır?

İçinde bulunduğumuz çağdan itibaren dengesiz beslenme, paketlenmiş gıdaların cazibesi ve yoğun stres ile birlikte artan beslenme bozuklukları, kilo problemleri ve obezite, her yaş grubu için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenebilmek, özellikle kişisel anlamda bir diyet uygulanabilmesi için mutlaka beslenme uzmanlarından yardım alınmalıdır. Bu yardım için hangi dahili birimden kimlere randevu alınması gerekir?

Beslenme programı nedir?

Toplum içerisinde rejim  kelimesi ile sık sık karıştırılan bu kavram, bilinenin aksine dengeli beslenmeyi, vücut için gerekli olan tüm besinleri eşit  alabilmeyi ifade eder. Beslenme programları sadece kilo problemi yaşayan bireyler için değil, tüm bireyler için bir zorunluluktur. Bu programlarının özenle oluşturulması ve düzenli takip edilmesi ile birlikte bağışıklık sistemi güçlenecek ve bu da bilenen pek çok hastalığın da önüne geçecektir.

Beslenme uzmanı nedir?

Beslenme uzmanları besin analizlerini kişiye veya topluluğa özel uygulayarak, özgün bir beslenme programı sunan sağlık personelidir. Yaşam kalitesinin artması ve güçlü bir bağışıklık için büyük önem teşkil ederler.

Hangi hastane biriminden randevu alınmalıdır?

Beslenme uzmanı muayenesi için ilk adım dahiliye biriminden randevu almaktır. Dahiliye bölümünde genel olarak kan testi başta olmak üzere şikayet ve kontrol amaçlı diğer testlerle birlikte kişinin sağlık analizi yapılmaktadır. Bu gereklilik varsa veya devam ediyorsa kronik hastalıkların belirlenmesi, bu yolda doğru bir beslenme programı uygulanabilmesi için gereklidir. Kilo problemlerinin belli bir kısmı yeme bozuklukları ile doğrudan bağlantılı olmayabilir.

Hormon bozuklukları, yoğun stres, kimi zaman bir hastalık doğrultusunda kullanılan ilaçlar da kilo artışına sebep olabilmektedir. Dahiliye birimi varsa bu gibi durumları belirler ve eğer gerekli görüyorsa beslenme uzmanı birimine yönlendirmeden önce ilk adım bir tedavi uygulayabilir. Bu noktadan itibaren yönlendirme gerçekleştiyse bir daha bu birime randevu alınması gerekmez, direk olarak doktora muayene olunabilmektedir.

Beslenme uzmanı muayeneleri nasıl gerçekleşir?

Öncelikle kilo ve boy ölçümü yapılarak vücut kitle endeksi belirlenir ve bu doğrultuda belirlenen kilo grupları içerisinde kişinin hangisine dahil olduğu bulunur. Var ise kronik rahatsızlıklar ve önceki yeme düzeninin altı çizilir. Alerji durumları bu noktada çok büyük bir önem teşkil etmektedir, mutlaka belirtilmelidir ve eğer var ise listeden bu tip gıdalar çıkartılmalıdır.

Sonrasında tüm bunlar göz önünde bulundurularak bir beslenme programı oluşturulur. Esnek ve birbiri ile yer değişebilen gıdalar belirlenir. Sonrasında beslenme programına uyulması gereken süre ayarlanır, bir sonraki muayene için zaman belirlenir. Bir sonraki muayene için tekrar dahiliyeden randevu alınmalı ve yönlendirme istenmelidir. Gerekli durumlarda programın olumsuz bir sonucu oluşursa dahiliye birimi beslenme uzmanlarına yönlendirmeden tekrar test isteyebilir.

Kişinin sağlık durumuna göre programlar tekrar düzenlenebilir ya da beslenme alışkanlıklarının tamamen değişmesi de sağlanabilir.

3

Yorum Yok

Write a response