Süs Bitkisi Ürünleri

Süs Bitkisi Ürünleri

Süs bitkisi; görsellik, yiyecek veya diğer yan süs bitkisi ürünleri amacıyla yetiştirilir. Süs bitkileri bir çiçek tarhında üretilebilir, bir çit şeklinde şekillendirilebilir veya güneşli bir daire penceresine yerleştirilebilir. Çoğu zaman kasıtlı olarak estetik cazibe için ekilirler, ancak doğal olarak oluşan ve manzarayı geliştiren bir bitki de süs bitkisi olarak kabul edilebilir. Süs bitkilerinin en belirgin kullanımı görsel etki için olsa da, daha az belirgin süs bitkisi ürünleri amaçlarına da hizmet ederler.

Güzellik Ekle

Süs bitkileri, çevreyi güzelleştirmek için manzaralarda ve evde kullanılır. Oturma odasındaki büyük, tropikal bir bitki, bir renk patlaması sağlar ve mobilya ve mimari tasarımdan gelen sert çizgileri yumuşatmaya yardımcı olur. Renkli çiçekli süs bitkisi ürünleri, dışarıda doğal olarak oluşan kahverengileri ve yeşillikleri parçalar. Ön bahçenin ortasındaki büyük kızılcık ağacı, bahçeyi ilkbaharda renkle doldurmak için parlak pembe veya beyaz çiçeklerle uyanır. Açık beton blok temelleri genellikle şimşir, kurtbağrı ve diğer çalı çitleri ile gizlenmiştir. Meyve ve sebze ağaçları ve bitkiler bile bazen, peyzajın görsel çekiciliğini iyileştirmek için kendilerini bir şekilde ödünç verdiğinde süs olarak kullanılır.

Koku

Birçok süs bitkisi ürünleri, görsel çekiciliğine ek olarak koku duyusuna hitap ettikleri için seçilir. Lavanta, hoş kokusu ile yaygın olarak kabul edilir; lavanta yağı için yaygın olarak hasat edilmesine rağmen, çiçek açarken kokusu nedeniyle ev manzaralarına yaygın olarak ekilir. Güller, hoş kokuları ile iyi bilinen başka bir çiçek türüdür. Bir gül bahçesinde bir yürüyüş, ziyaretçileri çiçek buketi koklamak için eğilmeye ikna edecektir.

Bazı kokulu bitkiler, karıncalar, sivrisinekler ve sinekler gibi açık hava zararlılarını kovmada faydalıdır. Belki de en iyi bilinen limon kokulu bir sardunya türü olan citronella bitkisidir. Ageratum bitkilerinin bulanık çiçekleri çiçek tarhlarında yaygındır, ancak çiçekler aynı zamanda doğal bir sivrisinek kovucu olan kumarin üretir.

Yaban Hayatını Çekin

Süs bitkileri birçok yaban hayatı türü için beslenme ve barınak sağlar. Bazı vahşi yaşam biçimleri özenle planlanmış manzaralara zarar verirken, diğer türler tozlaşma ve yayılmadan sorumludur ve bu cazibe ekosistem için hayati önem taşımaktadır. Yerli bitki türlerinin seçilmesi, bahçenizde yerli yaban hayatı çekmek için uyarlanmış süs bitkileri olmasını sağlar.

Meyve ve meyve üreten bitkiler kuşları ve küçük hayvanları çeker. Çilek üreten süs bitkileri alıç, crabapple ve baneberry ve Pacific madrone gibi yerli bitkileri içerir. Süs bahçelerinin tamamı genellikle kelebek çekmeye adanmıştır. Bir kelebek bahçesine dahil edilecek bitkiler mor koni çiçeği, sahil angelica, karabuğday ve pipevindir. Twinberry, çiçekleri ile böceklere ve sinek kuşlarına yiyecek sağlayan yerli bir türdür ve meyveleri diğer kuşlar için besindir.

Temiz hava

Bitkiler olmadan nefes almak için temiz havaya sahip olmazdık, çünkü bitkiler fotosentez sırasında oksijen oluşturur. Bitkiler gıda olarak karbondioksiti alır ve doğal hava filtreleri gibi davranarak temiz oksijen salar. Bu özellikle hava sirkülasyonunun dış mekanlara kıyasla sınırlı olduğu iç ortamlar için yararlıdır. Süs bitkilerinin saklanmasının tütün dumanını ve formaldehit, trikloroetilen ve benzen gibi uçucu organik bileşikleri bile gidererek iç mekan hava kalitesini artırdığı gösterilmiştir.

Özellikle etkili olduğu kanıtlanan süs bitkisi ürünleri arasında örümcek bitkisi ekstratı, altın pothos, barış zambak tohumu, yılan bitkisi çiçeği ve çeşitli filodendron ve dracaena yan ürünleri bulunur. Bir bitki ne kadar sağlıklı olursa, zararlı toksinleri havadan uzaklaştırmada o kadar etkili olur. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi çalışması, 2000 metrekarelik bir alanda havayı temizlemek için 15-20cm’lik kaplarda 20’ye yakın bitki kullanılmasını önermektedir.

Ürünler için https://www.ufuktarim.com/sus-bitkisi-urunleri tıklayın.

12

Yorum Yok

Write a response