haşlanmış mısır

Haşlanmış Mısır’ın Faydaları

İnsanların birçok zaman ne yediklerine, yediklerinin fayda ve zararlarına dikkat etmiyor. Yaz döneminde sevilerek yenilen yiyeceklerden olan haşlanmış mısır mucizevi özelliklere sahip olup uzmanlar en az günde bir kez yenmesi konusunda tüketicileri uyardı. Haşlanmış mısır, kalori bakımında da son derece doygun özelliklere sahip olan bir yiyecektir. Haşlanmış mısır, mevsiminde tüketilen süt mısır olması durumunda grubu vitaminleri ile unutkanlık hastalığı olan Alzheimer hastalığına karşı çok etkili koruma sağlar.

haşlanmış mısır

haşlanmış mısır

 

Kanser hastalığın tedavisinde de önemli rol oynayan mısır, mineraller ve antioksidanlar içerdiği için başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanser hastalığına iyi gelir. Süt mısırı kroner kalp damar hastalıklarına iyi geldiği gibi, kan yapıcı özelliği de vardır.  Vücudun savunmasını güçlendiren mısır, toksinlerin atılmasında etkili bir besindir.

Mısır’ın Diyetteki Yeri

Vücudun gerekli lif oranını karşılayan mısır, tuzlu veya sade olarak tüketebilir. Haşlanmış mısır yapı olarak lifli bir yiyecek olduğu için insanların tok durma oranı çok yüksektir. Bu nedenle diyet konusunda da etkin bir besin maddesidir. Haşlanmış mısır tüketiminde kesinlikle guatr hastaları mısır tüketmekten kaçınmalıdır.

mısır

mısır

Orta boy haşlanmış bir mısır yaklaşık 120 gram geliyor. Doyurucu özelliği bulunan mısır, günden bir defa tüketilmelidir. Kabızlığı gideren ve sindirimi kolaylaştıran mısır, son dönemlerde bardak içinde farklı karışımlar eklenerek satılıyor. Süt mısırı her yaş gurubu insanların keyifli yiyebileceği besin olup özellikle yaz dönemlerimde tüketilir.

5

Yorum Yok

Write a response