Ekolojik Yaşama Geçiş

Ekolojik Yaşama Geçiş

Hızla artan dünya nüfusu, hızla tükenmeye başlayan doğal kaynaklar, çevre kirliliği gibi durumlarda insanların bazı aldığı önlemler dünyanın ömrünü bir miktar daha uzatabilir. Yaşantımızda yapacağımız ufak tefek değişiklikler sayesinde hem çevre kirliliğini azaltabilir hem de geri dönüşüme katkı sağlayabiliriz.

Ekolojik Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle ev çöpleri kesinlikle ayrıştırılmalı. Ayrıca mümkün oldukça paketlenmiş ürünlerden uzak durulmalı. Böylelikle çöpünüzün yükü hafifleyecektir. Bu sayede ayrıştırma daha kolay olacaktır.

Geri dönüşüm kesinlikle önem verilmesi gereken bir eylemdir. Geri dönüşüm sayesinde atık ürün olarak gördüğümüz birçok madde aslında başka alanlarda değerlendirilerek yeniden kullanılabilir hale gelir.

Kullanmadığınız eşyaları ihtiyacı olan kimseler ile paylaşmanız da ekolojik yaşam için oldukça önemlidir. Boş yere evinizde yer kaplayan kullanmadığınız eşyaları ihtiyacı olan kimseler ile takas ederek ya da tamamen yardım etmek amaçlı verirseniz bu eşyalar yeniden kullanılmış olur, boş yere tüketim yapılmamış olur ve eşyalar çöp olmaktan kurtulur.

Plastik maddelerden uzak durmak, organik ürünler tüketmek, poşet yerine file, bez torba ya da geri dönüşümle oluşturulmuş kese torbalar kullanmak da ekolojik yaşam için oldukça önemlidir. Özellikle organik besin tüketimi ekolojik yaşamın olmazsa olmazlarından.

Ekolojik yaşamda ufak tefek bahçecilik işleri de oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bahçede ürün yetiştirmek gibi bir imkanınız yoksa balkonunuzda yetiştirebileceğiniz bazı ürünler mevcut. Bu ürünleri araştırarak tohumlarını satın alabilir ve sağlıklı gıdalarınızı kendiniz üretebilirsiniz.

Özellikle tüketimi minimuma indirmek adına evde bulunan malzemeleri başka bir alanda değerlendirme yoluna gitmek de oldukça doğru bir harekettir. Bu sebeple kendin yap projelerinden faydalanarak evde kullanmadığınız birçok ürünü birkaç basit işlemle başka bir şeye dönüştürerek işe yarar hale getirebilir ekolojik yaşam için güzel adımlar atabilirsiniz.

4

Yorum Yok

Write a response