kanama

Doğum Sonrası Yaşanan Kanamalar Doğal mı?

Bebeğinizi dünyaya getirdikten sonra, normal bir doğum ya da sezaryen doğum fark etmeksizin, vajinal olarak birtakım kanamalar yaşamanız normal ve doğaldır. Bu kanamalar ortalama olarak birkaç hafta boyunca sürmeye devam eder. Kanamalar tıp dilinde lochia olarak adlandırılırlar ve rahminizin astarından kurtulmasının tek yoludur. Uterus ise doğum öncesindeki normal boyutlarına geri döndüğü zaman kanamalar hafiflemeye başlar. Doğum sonrasındaki 1 ile 3 haftalık süreç içerisinde kanamalar azalır ve durum normale döner.

kanama

kanama

Doğum sonrasındaki vajinal kanama, iyileşme sürecinin doğal bir parçası olarak ele alınmalıdır. Bu durumdan endişelenmenize gerek yoktur. Doğum sonrasında rahimden gelen kan içerisinde mukus ve dokular yer alır. Zaman içerisinde kanamanın rengi de değişmeye başlayacaktır. Pembe ve kahverengi gibi olmaya başlayan renk daha sonra açık renklere doğru ilerler.

Enfeksiyon Riskine Karşı Neler Yapılabilir?

Plasenta parçalarının rahim içerisinde kalması zaman zaman yaşanabilir. Bir şekilde rahim bölgesinde plasenta kaldıysa o parçayı çıkartabilmek için ameliyat gerekli olabilir. Bebeğinizin doğumundan sonra ise ani hareketler yaparsanız kanamanın hızı ve dozu artmaya başlayabilir. Kanamalarınızda büyük ölçüde pıhtılar görüyorsanız ve ağır bir kanama geçiriyorsanız bir doktora görünmeniz de gerekebilir.

doğum sonrası

doğum sonrası

Doğum öncesindeki ve sonrasındaki enfeksiyon risklerinden dolayı tampon kullanmak son derece yanlıştır. Tampon yerine hijyenik olan havluları kullanmayı deneyebilirsiniz. Doğum sonrasında enfeksiyon yaşamamak için mümkünse her gün duş almaya da özen göstermelisiniz.

7

Yorum Yok

Write a response