adet

Antibiyotikler Regl Döneminizi Etkiliyor mu?

Doğum kontrol hapları kullanırken antibiyotik kullanan bir kadınsanız, muhtemelen ilacınızı alırken ikinci bir doğum kontrol yöntemini öneren uyarı etiketini biliyorsunuz demektir.  Antibiyotikler doğum kontrol haplarına müdahale edebiliyorsa, regl döngüsünü de etkileyebileceği varsayılabilir.

adet

adet

İnterneti hızla tarayın ve antibiyotiklerin kaçırılmış dönemlerine (veya istenmeyen gebeliklere) neden olup olmadığını merak eden bir sürü panikli kadın bulacaksınız. Fakat şüphelerini doğrulayan gerçek destekli, tıbbi cevapların eksikliğini de fark edeceksiniz. Çoğu antibiyotik, muhtemel yan etkileri taşır, ancak menstrüel düzensizliklerden bahsetmez.

Adet Döneminizi Etkileyen Gerçek Sebep Antibiyotik mi?

Çoğu antibiyotik ile adet döngüsü arasında bilimsel bir bağ yoksa neden bu kadar çok kadın antibiyotiklerin dönemlerini bozduğunu düşünüyor?

Stres başlıca neden olabilir. İş nedeniyle travmatik bir olayda veya sadece çok zorlu bir ayda iseniz, stres, geç dönemlerin bilinen bir nedenidir. Ayrıca bir enfeksiyon, vücudunuzun katlanması için yoğun bir stres biçimidir. Dolayısıyla, bir enfeksiyon için antibiyotik kullanıyorsanız, stres altındaki vücudunuz düzenli regl döneminize biraz ara vermeye karar verebilir. Elbette, antibiyotiklerin suçlu taraf olduğunu farz etmeniz de mümkündür.

adet düzensizliği

adet düzensizliği

Adet döngüsünü etkilediği kanıtlanmış tek bir antibiyotik var: rifampin. Bu, vücutta tüberküloza neden olan bakterilerin yayılımını durdurmak için kullanılan güçlü bir ilaçtır. Rifampin’in, bazı kadınlarda, ağrılı ve düzensiz dönemler, anormal kanamalar ve dönemlerin olmaması (amenoresi) dâhil olmak üzere birkaç yan etkiye neden olduğu biliniyor. Rifampin, doğum kontrol haplarının etkinliğini de azaltabilir. Yani, aynı anda rifampin ve hap kullanıyorsanız, yumurtlamanız için bir şansınız var. Fakat bunun başka herhangi bir antibiyotik ile oluştuğuna dair bir kanıt yok.

4

Yorum Yok

Write a response