hap

Doğum Kontrol Hapı Hakkında Bilinen Yanlışlar ve Doğrular

Doğum kontrol hapları her ne kadar çiftlerin istedikleri kadar çocuk sahibi olmalarını sağlaması için üretilmiş olsa da birçok farklı faydalara da sahiptir. Halk arasında yaygın olarak bilinen fakat yanlış olan birçok bilgi bulunuyor. Doğum kontrol hapları ile ilgili bilinen yanlışları ve doğruları sizler için araştırdık.

Doğum Kontrol Hapları Akne Tedavisinde Kullanılır mı?

Evet, doğum kontrol hapları akne tedavisinde kullanılır. Fakat doktor tarafından önerilen ilaç kullanılması öneriliyor.

hap

hap

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı?

Hayır. Halk arasında bilinen en yaygın yanlış budur. Doğum kontrol hapı vücutta su ve tuz tutumuna engel olarak kilo alımının önüne geçer.

Doğum Kontrol Hapları Kanser Yapar mı?

Doğum kontrol hapları kanser riskini artırmaz. Hatta rahim içi ve yumurtalık kanserine karşı riski azatlığı da biliniyor.

Doğum Kontrol Hapları Menstruel Migren Ağrısını Azaltır mı?

Bazı kadınlarda adet öncesi ya da adet sırasında yükselen hormonlar sebebi ile migren ağrısı yaşanır. Bu tip migren ağrısına menstruel migren adı verilir. Doğum kontrol haplarının ise hormon düzenleme özelliği ile bu tip migren için faydalı olduğu doğrudur.

hap kullanımı

hap kullanımı

Doğum Kontrol Hapları Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar İçin Fayda Sağlar mı?

Doğum kontrol hapları cinsel yollar ile bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamadığı gibi bu durumda da hiçbir fayda sağlamamaktadır. Bu hastalıklara yakalanmamak için farklı korunma yöntemleri tercih edilmesi gerekir.

4

Yorum Yok

Write a response