Yemek Odalarına Özel Dekorasyon Önerileri

Yemek Odalarına Özel Dekorasyon Önerileri

Yaşam alanlarımızı daha konforlu hale getirebilmek için dekoratif ürünler ve tasarımlardan faydalanırız. Estetik kaygılarımız sonucunda ortaya çıkan dekorasyon fikirlerini uygulayabilmek, yaşam alanını iyi bir şekilde analiz etmekten geçecektir. Örneğin; bir evin her odası için ayrı dekoratif tasarımlara başvurulurken, yemek odası gibi önem düzeyi yüksek alanlarda konfor beklentisi daha fazla olacaktır. Bu nedenle yemek odalarına özel dekorasyon önerileri hakkında bilgi sahibi olmak, hangi tasarımda karar kılınacağını kolaylaştırabilecektir. Yazımızın devamında yemek odanız için dekorasyon önerilerinde bulunacağız.

Klasik Yemek Odası Dekorasyonu

Kahverengi tonlarının ağırlıkta olduğu klasik yemek odaları, mobilya seçimi ve duvar aksesuarları ile ortamı kalite eksenli bir atmosfere sokar. Gerek ev sahibine gerekse ziyaretçiye doğrudan konfor hissini yaşatır. Duvarlar alçıpan tasarımlarla dekore edilebilir. Zemindeki parke seçimi duvarlarla uyumlu olmalıdır. Kahverengini tamamlayabilecek gri, siyah gibi tonlarla duvar ve zemin renginde karar kılınabilir.

Country Yemek Odası Dekorasyonu

Anılara bağlılık, doğaya duyulan özlem, dingin bir yaşam… Country felsefesinde bu detaylar ön plandadır. Mobilyalarda eskitme tasarımı kullanılırken, ahşap ve doğa vurgusu bulunan ayrıntılar dekoratif odağı kuvvetlendirir. Huzur arayışının göstergesi olarak beyaz rengin ortada olduğu, çiçek motiflerinin duvarları süslediği country dekorasyon ile taze bir atmosfer oluşturulacaktır.

Doğadan alınan her ilhamı dekoratif bir unsur olarak kullanmak mümkündür. Doğanın insana sağladığı mutlak huzur düşüncesi, dekoratif tasarımdaki yerini sembolist ögelerle doldurabilir. Bahar aylarının coşkusunu yansıtacak yeşil tonları küçük dokunuşlarla ortama katmak mantıklı olacaktır. Country felsefesinin “Şehir yaşamından uzaklaşmak” temasını yemek odası dekorasyonu tasarımınızda kullanarak, yaşam alanınızı konforlu ve şık bir hale getirebileceksiniz.

Minimalist Yemek Odası Dekorasyonu

Sadelik fikrinin yaşamın her alanına yansıtılmasını amaçlayan minimalist düşünce, 1960’lı yıllardan itibaren toplum arasında yaygınlaşan ve trend haline gelen bir akımdır. Bu düşüncede “az eşya ve çok huzur” vurgusu ağır basar. Madde, insan doğasını karmaşıklaştıran, insanının huzur arayışına ket vuran bir unsurdur. Bu nedenle yaşam alanında az eşyanın ortaya çıkardığı sadelik sayesinde kişinin huzura ulaşılabileceği düşünülür. Yemek odası dekorasyonları arasında minimalist dekorasyonun bu doğrultuda şekillendiğini söyleyebiliriz.

Minimalist dekorasyonda genellikle beyaz renklerden oluşan duvar ve zemin tercih edilmektedir. Beyazın yanı sıra gri renk iyi bir alternatif oluşturur. Mobilya ve aksesuar seçiminde minimal, ortamda fazla yer kaplamayan ve abartılı tasarımlardan oluşmayan tercihler yapılır.

Natural Yemek Odası Dekorasyonu

Doğayla bütünleşmek insanı aradığı huzura götürecek yollardan biridir. Bu nedenle yemek odası dekorasyonu seçeneklerinde natural stilin sıkça yer aldığı görülür. Country dekorasyonda daha çok motifler ve semboller ön plandadır; natural dekorasyonda ise doğrudan tabiat enerjisini yansıtan ögelere başvurulur. Ahşap mobilyaların yanı sıra farklı bitki türlerinden oluşan saksıları yemek odasında değerlendirmek mümkündür. Yeşil ve mavi tonun ağır bastığı duvar rengi tercih edilebilir.

16

Yorum Yok

Write a response