Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa, Peygamberler Şehri olarak bilinmekte ve Türkiye’nin en büyük 7. Şehri olarak da tabir edilmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi içerisinde var olan Şanlıurfa, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olarak da tabir edilmektedir. Kurtuluş Savaşı’ndaki başarısından sonra Şanlı unvanını da elinde barındırmaya 1984 yılında çıkan kanunla beraber başlamıştır. Şanlıurfa Gezi Rehberi hususunda diğer ilgi çeken iller olan Mardin, Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır gibi kentlerin ortasında yer almaktadır. Aynı zamanda da bu kentin Suriye’ye de sınırı bulunmaktadır. böylelikle de oldukça ilgi çeken kültürel ve tarihi değerlere de sahip olmasıyla kendini göstermektedir.

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Şanlıurfa, efsaneleriyle de nam salan bir kent görüntüsü çizmektedir. Hz. İbrahim’in putları kurduğu ve ateşe atıldığı bölge olarak tabir edilmektedir. 7gün boyunca ateşte kaldığı ve sonrasında da sağ olarak çıktığı da rivayetler arasında yer almaktadır. Olayın yaşandığı bölgede de Balıklı Göl bulunmakta ve bu su kaynağının içerisindeki balıklar da kutsal olarak tabir edilmektedir. Aynı zamanda da ilk tarım noktalarından bir tanesi olan Harran Ovası da Şanlıurfa sınırları içerisinde bulunmaktadır. Konik Harran Evleri ile ilk İslami eserlerden olan Ulu Cami de bu kent sınırları içerisinde kendini göstermektedir. Mutlaka gezilip görülmesi gereken kentler arasında adından söz ettiren Şanlıurfa, son derecede etkin bir seyahat planlaması yapılarak gidilmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır.

Şanlıurfa Tarihi

Cilalı Taş Devri’nden bu yana Şanlıurfa sınırları içerisinde yaşam bulgularına rastlanılmıştır. Aynı zamanda da Şanlıurfa tarihi MÖ 11000 yıllarına kadar uzandığı da ifade edilmektedir. Öte yandan Kur’an, İncil ve Tevrat’ta var olan bilgilere göre Hz. İbrahim’in doğum yeri olarak da kabul edilmektedir. Bu bilgiye bağlı olarak cami de bu kent içerisinde varlık göstermektedir. Hz. İbrahim’in dışında Hz. Eyüp’ün de Şanlıurfa’da dünyaya geldiği belirtilmektedir.

Urfa kent merkezinin tarihinin MÖ 9500 yılına kadar uzandığı da ifade edilmektedir. Hz. Musa ile Hz. Şuayip’in de Urfa’da görüştükleri de anlatılan hikayeler arasında bahsedilen bir durum olarak ifade edilmekte olan bir konumdadır.

Peygamberler Şehri Şanlıurfa

Çok tanrılı dinlere ait kalıntıları içeren Şanlıurfa, pek çok peygamberi de ağırlamıştır. Peygamberler Şehri Şanlıurfa olarak anılmasının temel nedeni de budur. Hz. İbrahim, Hz. Lut, Hz. İshak, Hz. Yakub, Hz. Eyüp, Hz. Yusuf, Hz. Şuayip ve Hz. Musa bu bölgede yaşamıştır. Aynı zamanda da Hz. İsa’nın bu bölgeyi kutsadığı da ifade edilmektedir. Bu yüzden de farklı din ve kültürlerin buluştuğu bir halde de varlık göstermektedir. Tarih genelinde Şanlıurfa, Ebla, Akad, Sümer, Babil, Hitit, Arami, Asur, Pers, Makedon, Roma ve Bizans gibi medeniyetleri de içinde barındırmıştır. 1516 yılında da Osmanlı hakimiyetine girmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

5

Yorum Yok

Write a response