yumurta alerjisi

Yumurta Alerjisine Neden Olan Şey Nedir?

Yumurta alerjileri, tüm alerjilerin neden olduğu aynı problemden kaynaklanır: bir bağışıklık sistemi sorunu. Vücudunuz, bazı proteinlere güvenli olsa da, yumurta proteinlerini zararlı olarak tanımlar. Yumurta yediğinizde, vücudunuz saldırıya uğradığını düşünür ve alerjenlere karşı savaşmak için ‘immünoglobulin E’ denilen bir antikor gönderir. Antikor daha sonra proteini nötralize etmek için histamin de dâhil olmak üzere bir takım kimyasalları tetikler. Histamin, hapşırma, ürtiker ve ishal gibi alerjik belirtilerin çoğundan sorumludur.

yumurta alerjisi

yumurta alerjisi

Yumurta Alerjisine Neden Olan Faktörler

Bazı insanların neden yumurta alerjisine sahip olduğunu ve diğerlerinin etkilenmediğini açıklayan herhangi bir veri yok, ancak sizi yumurta alerjisi geliştirmeye yönelten bazı faktörler var. Birincisi, ailenizin genetik geçmişi büyük bir rol oynar. Ebeveynlerinden birinin veya ikisinin birinde bir gıda alerjisi, başka bir çeşit alerji veya astım varsa, bir şeye alerjik olma şansınız yüksektir. Zaten bir çeşit alerjiniz varsa, diğer alerjileri geliştirme olasılığınız daha da yüksektir. Ayrıca yaş da diğer bir faktördür: Çocuklar yumurta alerjilerine yetişkinlerden daha fazla hassastırlar. Büyüdükçe, bağışıklık sistemleri gelişir ve bazen tamamen yok olabilir.

alerji

alerji

Ne yazık ki, çocuğunuz yumurta alerjisini geçene kadar, bu konuda yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Alerjik reaksiyonları önlemek için yumurta ve yumurta içeren ürünlerden uzak durmalıdır. Bunun anlamı sadece yumurta değil, aynı zamanda gıda etiketlerini okumak ve bir ürünün yumurta içerdiğini veya yumurta ile temas etmiş olabileceğini gösteren uyarı işaretlerini aramaktır.

10

Yorum Yok

Write a response