yeni doğan

Yeni Doğan Bebeklere Nasıl Bakılmalı?

Bebek bakımında ilk olarak hijyene dikkat edilmeli. Bebeğin kıyafetleri ise pamuklu ve teri emen cinsten olmalı. Bebeklerin sık sık göğüs ve sırt bölgeleri kontrol edilmeli, üşüyüp üşümediklerine bakılmalı. Yeni doğan bebek 2 ya da 3 saat periyotlarda emzirilmelidir. Emzirme sonrasındaysa bebeği omzunuzun üzerine alın ve sırt bölgesini hafif hafif sıvazlayarak, gaz çıkarmasını sağlayın.

yeni doğan

yeni doğan

Yeni Doğan Bebeğe Nasıl Bakılır?

Bebeğin saç derisi hassas olduğu için saç bakımına da önem vermelisiniz. Bebeğe her yıkamada şampuan kullanılmasına gerek olmayıp, haftada bir kullanılması yeterlidir. Bebekler için özel üretilen şampuanlardan kullanmaya özen göstermelisiniz. Bebeğinizin saç derisi kabuk bağlamışsa banyo öncesinde zeytinyağı ile ovmanız yeterlidir.

Bebek cildi hassas olduğu kadar ince olduğu için bebek cildine çok dikkat edilmesi gerekir. Cilt temizliğine dikkat ettiğiniz zaman bebek doğum lekeleri kısa sürede geçer. Bebeğiniz banyodan çıktığı zaman hemen öpmeyin. Islaklık, bebeğin derisini tahriş eder.

yeni doğan bebek

yeni doğan bebek

Bebeğin altını sık sık kontrol etmelisi ve  pişik olmasını önlemelisiniz. Bebek giysileri için özel sabun ya da deterjan kullanmalı ve bol su ile durulamalısınız. Yaz ayında bebeklerin giysilerini sık değiştirmeli ve terlemelerini önlemelisiniz. Bebek odası ise devamlı havalandırılmalı. Bebeğin gözleri yorulmaması için odasında ışık düzenini de iyi ayarlamanız gerekir. Bebek bakımı önem ister ve bebek her gün ilgi ister.

6

Yorum Yok

Write a response