Vajinismus Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre her 10 kadından 1’inde ortaya çıkan vajinismus hastalığı, kadınların cinsel isteksizlik yaşamaları ve cinsellik yaşamak istemeleri halinde dahi bundan korktukları için yaşamaktan kaçınmaları anlamına geliyor.

Gelişmek üzere olan ve gelişmemiş toplumlarda daha fazla görülen bu hastalık sınıf farkı ya da yetiştirilme tarzı fark etmeksizin her insanda gözükebiliyor. Bu hastalığın altında ise yatan pek çok farklı sebep olabiliyor.

Vajinismus tedavileri ortalama olarak 1 hafta kadar sürebiliyor. İlaç kullanımı ve uygun terapi yöntemleri ile desteklenen tedavi sürecinde vajinismus hastalığı kalıcı olarak tedavi edilebiliyor. Tedavi olabilmek için ise bu durumu kabul etmeli ve vakit kaybetmeden bir uzman doktora başvurmanız gerekiyor.

Eşler Nasıl Davranmalı?

Tabu haline gelmiş olan cinsel yaşantının, bir anda kadınların karşısına çıkması vajinismus hastalığının günümüzdeki en büyük sebepleri arasında yer alıyor. Kadınlar evlendikten sonra bile cinsel birlikteliği ayıplanacak bir durum olarak görebiliyorlar.

Kadın kendisini çok fazla kasmaya başladığı için ise cinsel birleşme mümkün olmuyor. Cinsel birleşmenin eşler arasında olmaması, o eşler arasında birtakım duygusal sorunların da ortaya çıkmasına yol açıyor. Erkekler bu tür durumlarda eşlerine karşı daha anlayışlı olmalı ve onları zorlamak yerine zamana bırakmayı denemelidirler. Vajinismus ile savaşmak istiyorsanız profesyonel yardım almaktan asla çekinmemelisiniz. Vajinismusun her şeyden önce bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

7

Yorum Yok

Write a response