Oturma Odası Nasıl Dizayn Edilir?

Oturma Odası Nasıl Dizayn Edilir?

Banyolarda ise genellikle aydınlatmalar aynanın etrafında ya da Buğu çözücülerle çözümlenebilir bu ve bunun gibi alanlarda aydınlatmanın önemi de kullanım yeri oldukça önemlidir.

Evler kullanım amaçlarına göre çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Her alanın işlevi farklıdır. Uyku için yatak odaları, yemek yapmak için mutfak alanı, kişisel bakımımızı yapmak için banyo alanı kullanıldığı gibi en fazla zaman geçirilen alan kuşkusuz oturma odalarıdır. Bazen uyumak için bazen yakın çevremizi ve diğer kullanıcılar ile beraber vakit geçirdiğimiz bu yüzden bu alanların dekorasyonu oldukça önemlidir. Oturma odanın odasını basık ve boğucu olması bu alanda kalitesiz vakit geçirmenize neden olacaktır. Bundan dolayı odaların dekorasyonu için ferah ve gözü yormayan minimal hale getirilmiş bir yaşam alanı haline çevirmek mümkündür.

Oturma alanı dekorasyonu nasıl yapılabilir?

Öncelikle kendinize yakın hissettiğiniz bir tarz seçip daha sonra onu uygulamaya başlayabilirsiniz. Örneğin rahat ve dinlendirici bir mekan yaratmak istiyorsanız duvarları ve zemini açık tonları kullanarak yapabilirsiniz. Bu alanınızda daha huzur verici bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır. Daha sonra mobilya seçimine başlayabilirsiniz. Bir oturma grubu almak yerine çok daha özgün parçalar kullanarak tamamlayabilirsiniz. Hareket ve desen seviyorsanız bunları bu oturma alanlarındaki minder ve yastıklarda kullanabileceğiniz gibi bu tür objelerle de kullanabilirsiniz. Diyelim ki sıcak ortam yaratmak istiyorsunuz, yönelmeniz gereken ahşap tonları seçebilirsiniz. Masif bir orta sehpanın üzerine sarı ışıklı bir aydınlatma ile bu etki yaratılır. Bu gibi küçük dokunuşlarla bile atmosferini değiştirebilirsiniz.

İkinci aşamada ise alan belirlemek oldukça önemlidir. Duvar ve zemini bitirdikten sonra hareketli mobilyaları yerleştirirken oturma alanı ve televizyonu bir bütün halinde düşünmelisiniz. Gerekirse bir alanı kitap okuma köşesi ya da çalışma alanı gibi bir alan yaratabilirsiniz.

Üçüncü aşama uygulaması nasıl olmalıdır?

Mesela minimal bir stiliniz varsa burada yapmanız gereken bu odanın duvarı, tavanı oldukça açık tonlar seçilip sadece duvarlardan birinin fırtına grisine boyanması istediğiniz tarzı yansıtmakta yardımcı olacaktır. Mobilyalarında oldukça sade seçilip koltuk şalını çok pastel bir ton seçilmesi de bu tarzınızı yansıtacaktır. Eğer klasik bir stil oluşturmak istersiniz bunu odanızın bir duvarında oldukça klasik bir duvar kağıdı kullanarak ve çok şık bir üçlü koltuk yerleştirerek çözümleyebilirsiniz. Bunun gibi tarzlara uygun çeşitli küçük dokunuşlarla istediğiniz tarzda uygun uygulayabilirsiniz. Burada önemli olan şey gözü yormayan ve dinlendiren bir alan yaratmaktır.

Aydınlatma nasıl olmalıdır?

Oturma odasında aydınlatma genellikle dinlenme amaçlı olan bu alanlarda televizyonun arkasında gizli bir aydınlatma ile çözümlenebilir. Salon kullanmayan bir eviniz varsa yemek alanı ile oturma alanı birlikte düşünülmelidir. Yani aydınlatma daha fazla yemek masası alanında kullanılmalıdır. Oturma alanında ise daha çok ayaklı aydınlatma elemanı ya da masaüstü aydınlatmalar tercih edilebilir. Aksesuar seçimi de tarzımızı yansıtacaktır. Minimal bir tarzınız varsa estetik bir biblo seçilebilir. Mum, kitaplar öncelikli tercihleriniz olacaktır. Klasik ya da öncü bir tarzınız varsa burada seçeceğiniz aksesuarlar, işlemeli altın sarısı rengindeki aksesuarları tercih edebilirsiniz.

Halı ve perdeler ise bu alanın diğer alanlara göre daha çok kullanıldığından dolayı leke tutmayan ve kolay temizlenebilen ve tekstil ürünlerini seçilmesi sizin için daha avantajlı olacaktır.

3

Yorum Yok

Write a response