istenmeyen gebelik

İstenmeyen Çocuklar İçin Hayata Onları Neler bekliyor?

İstemiyor neden…

Şüphesiz her insan kendi geçmişinde yaşadığı hayat modelini gelecekte de yaşanacağı korkusu ile gelecek için birçok plan yaparak yaşamak istiyor. Geçmişin kaygıları sebebiyle bugün birkaç adım atmakta, bazı kararları almaktan korkuyor olmak kabul edilebilir bir durumdur. Baba olmak da böyle bir psikolojik bir durumdur. Böyle bir durumda olan baba, kendi babasından görmediği sevgi, ilgi ve alakanın kendi çocukları içinde olabileceği endişesi genç adaylar için çocuk yapma konusundaki çekincelerini daha da ileriye atmak zorunda kalıyorlar. Mesele iyi bir baba olmak düşüncesi…

gebelik

gebelik

Uzmanlar, anne ve baba adaylarını en çok korkutan duygunun çoğunlukla çocuğuna iyi bir ebeveyn olamamak korkusu olduğunu belirtiyorlar bunun için durumu iyi analiz etmek gerekir.  Bu kaygıları gidermek için iyi bir uzman desteği almak en doğrusu olacaktır.

Fakat özellikle anne adaylarının çocuk istem konusunda daha istekli olmaları, kadınlarda ilerleyen yaşlarda hamile kalma oranı daha da düşmesi sonucu çocuk yapma ihtimali düşüyor. Dolayısıyla çocuk yapma maliyetleri erkeklerin gelecek korkusunun çok daha üstüne çıkmaktadır.

İstenmeyen çocukların dünyaya gelmeleri ise, çocuklar için tam anlamıyla bir sıkıntı demektir.

istenmeyen gebelik

istenmeyen gebelik

Neden?

Çünkü babanın yeni doğmuş çocuğunu kabullenmesi çok zor olmaktadır. Eğer baba kabullenmez ise baba çocuğu için geleceğe ait hiçbir plan yapmamakta ve çocuklar büyük mağduriyetler ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Boşanmalara giden aile senaryoları aile sosyolojisini perişan etmektedir.

Bu türlü sorunları karşılıklı anlayış ve güven üzerine bina ederek aşmak gereklidir.

3

Yorum Yok

Write a response