Hidrolik Ve Pnömatik Sistemlerin Bel Kemiği Kromlu Miller

Hidrolik Ve Pnömatik Sistemlerin Bel Kemiği Kromlu Miller

Kromlu mil, daha detaylı tanımlaması ile sert krom kaplı miller; endüstride hassas işçilik gerektiren yerlerde sıklıkla kullanılan önemli mühendislik malzemelerindendir. Standart çekme yöntemleri ile imal edilen çelik veya demirlerin yüzeyleri herhangi bir talaşlı imalat işleminden geçirilmeden hassas mil – delik operasyonlarında veya elastomerlerle temaslarda sızdırmazlık sağlayacak şekillerde kullanılamazlar.

Hatta pek çok talaşlı imalat işlemi de millerin yüzeylerini elastomer sızdırmazlığı için gerekli yüzey pürüzlülüklerine getiremez, taşlama gibi özel işlemler gerektirir. Krom kaplı miller satın alındıkları halleri ile mükemmel yüzey pürüzlülükleri ile özellikle hidrolik ve pnömatik uygulamalarında kullanılabilirler. Ekol Demirçelik A.Ş. müşterilerine gelene kadar hassas yüzey pürüzlülük değerlerinin korunmasını garanti altına almak için kromlu milleri plastik koruyucu ile kaplamaktadır.

Krom Kaplı Millerde Dayanıklılık

Kromlu mil, yüksek kalite çelik olan Ck45 standartlarında çelikten imal edilip, yüzey ve kaplama işlemlerinden geçirilir. Yüksek kalite çelik döküm ve imalat tekniği ile birlikte yüzeye krom kaplama işleminin ardından mil içerisi gerektiği kadar sünek (esnek, dayanıklı) bir yapıda olurken dış kısmı sert ve pürüzsüz bir yapıya kavuşmaktadır. Bu durum mühendislikte hassas ve dayanıklı işlemler için en istenen yapılardan birisini beraberinde getirmektedir.

Kromlu Millerin Kullanım Alanları

Kromlu miller hassas mühendislik uygulamalarının hemen hemen hepsinde kullanılabilir. Ancak kullanım alanları özellikle mil üzerinde sızdırmazlık elemanlarının çalışacağı, hassas ve dayanıklı yapının istendiği hidrolik ve pnömatik alanlardır. Hidrolik pistonların içerisindeki silindirler, pnömatik sistemlerdeki silindir veya aktarma elamanları en yaygın kullanım alanlarından bazılarıdır.

Ayrıca bilyalı yatakların milleri olarak yine kromlu mil tercih edilmektedir. Kromlu millerin mevcut çapları için www.ekoldemir.com adresimizi ziyaret edebîlersiniz. Özel çaplardaki veya krom, molibden, vanadyum alaşımlı özel kompozisyonda kromlu mil imalatı için ekoldemir.com  adresimizdeki iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

10

Yorum Yok

Write a response