ilaç

Gereksiz Antibiyotik Kullanımının Bazı Zararları

Antibiyotik bazı rahatsızlıklar neticesinde doktorlar tarafından biz hastalara verilen bir ilaçtır. Fakat son zamanlarda bilinçsiz kişiler gelişigüzel olarak gidip doktorlardan antibiyotik yazdıra biliyorlar. Fakat bu davranış kişi için oldukça büyük zararlar getirebilir. Antibiyotik kullanmanın, özellikle de gereksiz yere kullanmanın çok büyük zararlarından bazıları böbrek veya karaciğer yetmezliğidir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza gereksiz antibiyotik kullanımının mağazanın zararlarından söz ettik.

antibiyotikler

antibiyotikler

Antibiyotikler Masum Değil

Her şeyden önce antibiyotiklerin çok da masum ilaçlar olmadığının bilincine varmamız gerekiyor. Çünkü bu hapların ciddi yan etkileri mevcut. En büyük zararlarından bir tanesi ciddi alerjik reaksiyonlar göstermesidir. Mesela hafif bir kaşıntı veya deri döküntüsü şeklinde gerçekleşebilir. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarını bozar. Karaciğer rahatsızlığı olanlar kesinlikle antibiyotiklerden kaçınmalıdır.

ilaç

ilaç

Akut böbrek yetmezliğinin neredeyse beşte biri kullanılan ilaçlar nedeniyle gelişir. Obeziteye de neden olabilen Antibiyotik kullanımı ilişkili ishale yol açar. Bağırsağın içinde 400’den fazla bakteri türü bulunur ama bunlar fayda sağlarlar. Antibiyotik bu bakterilerin ölmesine neden olur. Böylelikle fırsatçı bakteriler üremeye başlar. Bu da hisseli beraberinde getirir.

3

Yorum Yok

Write a response