cyborg nedir

Cyborg Nedir?

Filmler sayesinde hayatımıza giren Cyborg terimi, gündelik yaşantımızda sıklıkla duymaya alışık olduğumuz bir tanım değil. Peki, cyborg ne demektir, engelli insanlara bir umut olabilir mi?

Cyborg Nedir?

Cyborg, sibernetik organizmanın kısaltılmış halidir. Gündelik yaşamda çok yer bulmasa da teknoloji literatüründe çok bilinen bir kavram. Peki, son zamanlarda oldukça popüler olan Cyborg nedir?

ABD’li bilim insanları Nathan S. Kline ve Manfred Clynes tarafından 1960 senesinde ortaya atılan Cyborg kavramı, yarı insan yarı robot varlıklar olarak açıklanmaktadır.

Filmlerle duymaya başladığımız cyborgların temeli ise 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Sibernetik bilimin öncülerinden Müslüman bilim insanı El-Cezeri, günümüzde artık iyice ön planda olan sibernetik organizmalara ve yapay zekaya düşünceleriyle yön verdi.

Bir varlığın Cyborg olarak adlandırılması için insan, makine, çip, devre ve transistörün iç içe geçmiş halde olması gerekiyor.

cyborg nedir

Cyborg Kullanım Alanları Nelerdir?

İlk olarak Cyborg, insan vücut hareketlerinin kontrolünü desteklemek için meydana çıkmıştır. Bunlara örnek olarak yapay kalp kapakçığı, oksijen tankı veya insülin pompası gösterilebilir.

  • Tıp Alanında

Tıp alanında cyborglar iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Birinci işlevi olarak organları yenileme amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Bu cyborglar kırıkların onarımı, hasar almış organlara iyileşme sürecinde destek vererek organların tekrar sağlıklı bir hale gelmesi amacıyla dizayn edilmiştir.

Tıp alanında kullanılan cyborgların ikinci işlevi, tamamen işlevini kaybetmiş organlar için kullanılmakla birlikte sadece yenileme ve tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Kol ve bacak gibi işlevini kaybetmiş organlar için mekanik yapay entegrasyonlar dizayn edilmektedir.

Bu alanlarda biyonik implantlardan yararlanılarak gerçek organın fonksiyonuna en yakın taklit kazanımı amaçlanmıştır.

  • Askeri Alanda

Askeri alanda cyborglar, taktiksel avantaj üstünlüğü elde etmek için kullanılırlar.

Belli bir bölgedeki mayınların, bombaların veya insanların tespiti için cyborg böcekler sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle ısıya duyarlı kameralar adapte edilmesi ile bu görevleri gerçekleştirirler.

Bu cyborgların fiziksel boyutlarının sağladığı avantajdan dolayı fark edilmeleri de oldukça güçtür.

Bir diğer özellik de olarak hareket etme kabiliyetine sahip olup, hareket sensörleri sayesinde hareket halindeki düşmanı tanıyan ve cyborga bağlı halde olan tüfek ile düşmanın etkisini azaltan cyborglar da askeri alanda kullanılmaktadır.

  • Uzay Alanında

Uzaya insan göndermek tehlikeli bir iştir. İnsan hayatının tehlike faktörünü azaltmak için cyborglardan uzay alanında da yararlanılmaktadır.

Astronotlar uzaya çıkarken risk altındadır ve uzayda bir haftalık zaman diliminde dünya üzerindeki bir insanın bir yılda aldığı radyasyon miktarının yaklaşık yüz katı kadar radyasyona maruz kalmaktadır.

2

Yorum Yok

Write a response